• KRAJSKÉ KOLO SOČ
     • KRAJSKÉ KOLO SOČ

     •  

      Dňa 26. 3. 2021 sa uskutočnila krajská prehliadka prác SOČ dištančnou formou - online konferencia.

      Nesmierne nás teší 1. miesto žiaka Petra Stáhla (III.A). Súťažil s prácou Návrh a konštrukcia gitarového predzosilňovača. Školiteľkou bola Mgr. Beatrix Prokajová. Umiestnenie mu zaručuje postup do celoštátneho kola SOČ, ktorého organizátorom je KCVČ Trenčín.

      Petrovi  gratulujeme a prajeme mu veľa šťastia v celoštátnom kole.

    • Krajské kolá Biologickej olympiády
     • Krajské kolá Biologickej olympiády

     • V termíne 10. - 11. 3. 2021 sa uskutočnili  online formou krajské kolá Biologickej olympiády kategórie A a B, teoreticko-praktická časť.  Súťažilo v nich spolu 214 študentov zo stredných škôl z celého Slovenska. Naše gymnázium reprezentovali štyria žiaci.

      Matej Mazúch (III.A ) obsadil 3. miesto v kategórii A. 

      Laura Bakšová (KI A) získala pekné 4. miesto a v kategórii B sa stala  úspešnou riešiteľkou.

      Všetkým súťažiacim veľmi pekne ďakujeme, že sa aj v sťažených podmienkach zapojili do olympiády a študentom, ktorí sa umiestnili na popredných miestach, srdečne  blahoželáme.   
       

    • Krajské kolo Olympiády v ruskom jazyku
     • Krajské kolo Olympiády v ruskom jazyku

     • V piatok 12. 3. 2021 prebehlo krajské kolo Olympiády v ruskom jazyku online formou. Našu školu výborne reprezentovali štyria študenti. Prvé miesto v kategórii B2 si vybojovala Anna Klányiová ( IV. C)  a v kategórii A3 Maxim Samčuk (KI A) . Obidvaja postupujú do celoslovenského kola, ktoré bude prebiehať 8. 4. 2021  online formou. Víťazom ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a držíme palce v celoslovenskom kole.

      K peknému umiestneniu v krajskom kole blahoželáme a tiež ďakujeme za účasť aj ostatným študentom.

      Umiestnenie študentov je nasledovné:

      A3  Maxim Samčuk    KIA           1. miesto

      B1  Tomáš Blaško       II. B          4. miesto

      B2   Anna Klányiová   IV. C          1. miesto

      B3  Yevhenii Vozniuk  KIA            2. miesto

       

    • Školské kolo SOČ
     • Školské kolo SOČ

     • Dňa 5. 3. 2021 študent Peter Stáhl (III.A) prezentoval svoju prácu SOČ v rámci školského kola na tému Návrh a konštrukcia gitarového predzosilňovača. Konzultantkou jeho práce je  Mgr. B. Prokajová. S touto prácou  bude Peter reprezentovať našu školu na Krajskej prehliadke SOČ, ktorá sa uskutoční dňa 26. 3. 2021.

      Držíme mu palce, aby námaha, ktorú vynaložil pri práci, bola odmenená úspechom.

    • FAKE NEWS
     • FAKE NEWS

     • Dňa 15.3.2021 sa žiaci 3.C triedy, ktorí boli zapojení v projekte EPAS, zúčastnili online prednášky spojenej s kvízom a diskusiou o šírení dezinformácií na internete. Projekt  realizovala kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Diskusia prebiehala od 10.00 do 12.00 hod. a poskytla študentom informácie:  ako sa orientovať v množstve správ na internete,  ako sa uistiť, či to, čo je prezentované ako „zaručená pravda“, je aj pravda naozaj.

      Diskusia bola pre študentov prínosom a podnetom ku kritickému mysleniu v prístupe k publikovaným  informáciám na internete. Pozvaní hostia prezentovali vlastné skúsenosti so šírením dezinformácií a ich dopade na profesionálny a súkromný život.

      Z reakcií študentov:

      • Pochopil som, že nie každé info na nete je spoľahlivé a naučil som sa overiť si zdroj informácií.
      • Bola som prekvapená, koľko zla v živote človeka môže spôsobiť nepravdivá informácia zverejnená na  internete.
      • Porozumela som výrazom, ktoré sa  týkajú nespoľahlivých a zavádzajúcich informácií, ako sú hoax a konšpiračná teória.
      • Zistenie, že v našej krajine je až 56% ľudí schopných uveriť konšpiráciám a hoaxom bolo pre mňa šokujúce.
    • Willie O 'Ree
     • Willie O 'Ree

     • Tak, ako každý rok, si Spojené štáty americké počas mesiaca február pripomínajú históriu afroamerickej komunity. Boj proti rasizmu a diskriminácii v športe je stále aktuálna téma. Tento rok sa do centra pozornosti dostal životný príbeh Willieho, ktorý ilustruje prekážky, s akými sa afroamerická komunita musí vyrovnávať dodnes. 

      Ambasáda USA v Bratislave pre stredné školy pripravila špeciálne aktivity, ktoré ilustrujú významný prínos Afroameričana Willie O 'Ree. Ako prvý Afroameričan odohral v Národnej hokejovej lige 45 zápasov. 

      Študenti tretieho a štvrtého ročníka GĽŠ sa zúčastnili aktivít, ktoré boli prínosné nielen z pohľadu výučby anglického jazyka a kultúry, ale aj z pohľadu medzinárodných vzťahov a akceptovania rôznorodosti.

      Na seminároch ANJ študenti virtuálne pozerali film "WILLIE", dokument o prvom afroamerickom hokejistovi v NHL. V utorok 23. februára sa v mimovyučovacom čase zúčastnili medzinárodnej online diskusie o rovnosti, spravodlivosti a inklúzii v športe. K Willie  O'Ree sa pripojili aj ďalší hostia: tvorcovia filmu a prvá Afroameričanka, ktorá hrala v Národnej hokejovej lige žien a aktuálne pracuje ako hľadačka talentov pre hokejový klub  “LA Kings”. Panel moderoval Anson Carter, bývalý hráč kanadského národného tímu a hokejový analytik pre “NBC Sports”.

      Z hodnotenia študentov je zjavné, že aj napriek súčasnej náročnej situácii sa vedia nadchnúť pre nové aktivity aj po vyučovaní, v čase svojho osobného voľna.

      Takto vyjadrili názor na film a diskusiu niektorí z nich:

      Lenka – pútavý, zaujímavý, so silnou myšlienkou

      Jakub – zaujímavý s veľmi pekným koncom

      Laura – inšpiratívny s veľkým posolstvom

      Dominika – emocionálny, realistický

      Marko – veľmi pôsobivý

      Dominika – veľmi dobre vykresľujúci vzor osobnosti

      Anita – silný a emocionálne pôsobivý

       

    • Matematická súťaž KLOKAN
     • Matematická súťaž KLOKAN

     • Matematický klokan je medzinárodná matematická súťaž pre žiakov základných a stredných škôl.

      Rovnaké úlohy ako Ty budú riešiť milióny žiakov na celej zemeguli.

       Ak budú školy otvorené, bude súťaž prebiehať v škole. Ak nie, pripojíš sa z domu online.

      Klokaníme 19. – 23. apríla 2021.

      Prihlásiť sa môžeš u p. Hobzovej( učiteľka matematiky, na jej školský mail) alebo vyplniť Prihlášku žiaka na stránke súťaže.  Kód školy: 64308

      Po prihlásení Ti budú zaslané mailom údaje na zaplatenie štartovného a súťažný kód. Štartovné si hradí podľa pokynov každý súťažiaci sám.

      Po súťaži môžeš  získať diplom, darček, a ak budeš úspešný, tak aj peknú cenu. Päť šťastlivcov získa v žrebovaní mobilný telefón.

      Prihlás sa do 14. marca 2021. Štartovné je 4 € na žiaka.

      Už teraz môžu žiaci na stránke https://matematickyklokan.sk riešiť vlaňajšie úlohy aj aktuálnu hravú Úlohu na každý deň.